sadeczanie

Sądeczanie popierają Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Nowy Sącz, 7 lipca 2012 r.

 

My, sądeczanie zrzeszeni w Klubie Przyjaciół Ziemi Sądeckiej, zgromadzeni na klubowym spotkaniu 7 lipca w Nowym Sączu, popieramy inicjatywy zorganizowania na południu Polski wydarzeń sportowych rangi międzynarodowej i światowej.

Popieramy inicjatywy Zakopanego, by po raz kolejny ubiegało się w organizację pod Giewontem Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym.

Popieramy inicjatywę Krakowa zmierzającą do wystąpienia o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Zakończone niedawno Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, których części byliśmy organizatorami i gospodarzami, pokazały nasze możliwości organizatorskie, umiejętność mobilizacji, pokazały jak polskie społeczeństwo – nie tylko ta część związana ze sportem, spragnione jest wydarzeń na najwyższym poziomie, spragnione jest sukcesu nie tylko sportowego.

Także w tych dwóch wydarzeniach sportowych, które mogą się stać udziałem Polski, upatrujemy podobną możliwość zgromadzenia się wokół nadrzędnego celu sportowego i szerzej – społecznego.

Przyznanie Polsce prawa do organizacji Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym, a zwłaszcza Olimpiady Zimowej, to impuls i szansa na rozwój dyscyplin sportowych, na popularyzację sportów, na promocję naszej myśli trenerskiej, zawodników i kraju, jeśli sięgną po medale.

Zdajemy sobie sprawę, iż możliwy sukces, czyli przyznanie Polsce organizacji tych dwóch projektów, nie będzie możliwe, jeśli będzie to cel tylko samorządów południa kraju. Nie odniesiemy oczekiwanego sukcesu, jeśli nie zaangażuje się w ten projekt polski parlament i rząd.

Przyznanie nam prawa do organizacji obu tych rywalizacji, a zwłaszcza Olimpiady, to szansa na cywilizacyjny rozwój regionów, które będą zaangażowane w ich realizację.

Potencjalne i niezbędne wydatki z budżetu państwa na rozwój infrastruktury sportowej, drogowej, komunalnej, turystycznej i pozostałej – towarzyszącej, jak pokazuje nam przykład polskiego Mundialu, można i należy traktować jako inwestycję, która będzie procentować przez lata.

Nie odniesiemy oczekiwanego sukcesu, jeśli organizacja Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym, a zwłaszcza Olimpiady Zimowej, będzie partykularną ambicją jedynie Krakowa czy Zakopanego. Wypełniając wymogi nakładane przez Kartę Olimpijską należy, naszym zdaniem, włączyć w przygotowania możliwie największą liczbę samorządów z południa Polski, predestynowanych do przyjęcia na siebie obowiązku organizacji jednej czy drugiej dyscypliny sportowej. Naszym zdaniem jest tu miejsce nie tylko dla Krakowa, czy Zakopanego, ale także Krynicy, Szczawnicy, Nowego Targu i miejscowości województwa śląskiego.

Interesującą propozycja jest włączenie do przygotowań wniosku i Olimpiady braci Słowaków. Byłby to dowód na paneuropejskie spojrzenie, na łączenie regionów ponad granicami.

Popierając te inicjatywy deklarujemy włączenie się w miarę naszych możliwości w lobbing, promocję i przygotowania, najpierw do sformułowania wniosków, a później do realizacji projektów.

 

Zarząd Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej

powrót

© Copyright by Klub Przyjaciół Ziemi SądeckiejProjekt i realizacja SZLIFF