sadeczanie

prof. Tadeusz Popiela

 

Laudacja wygłoszona w sądeckim ratuszu

przez Józefa Oleksego 13 lutego 2010 r.

 

Klub Przyjaciół Ziemi Sądeckiej pragnie obdarzyć zaszczytnym tytułem Ambasadora Ziemi Sądeckiej Pana Profesora dr hab. nauk medycznych Tadeusza Popieli.

 

To wyróżnienie jest wyrazem głębokiego uznania dla Jego niezwykłych osiągnięć, wzorowej postawy moralnej, jak również głębokiej identyfikacji z Nowym Sączem, Sądecczyzną.

Mówiąc językiem sportowym: Profesor Popiela, nie ukrywam mój Przyjaciel, jest wybitnym reprezentantem Ziemi Sądeckiej, synem tego regionu, rodem z Bielowic, który na każdym kroku i przez wiele lat swojej działalności zawodowej i publicznej podkreślał przywiązanie do rodzinnych stron.

Do Profesora pasują jak ulał słowa Władysława Orkana ujęte w słynnych „Wskazaniach do synów Podhala”:

„Nie cofaj się przed przeciwnościami. Przejdziesz. Tylko wolę w sobie hartuj. Bądź mocny. W politykę się nie zabagnij. Lecz miej oczy otwarte na wszystko. Wszystko śledź wzrokiem i umysłem, co objąć zdołasz. Nie lekceważ nic z życia. Niech nic nie ujdzie twej uwagi. Patrz bystro. I staraj się być bezstronnym. Ze wsią swoją rodzinną żyj - i daj jej, co najlepsze, z duszy swej. Wróć braciom, coś wiedzą zdobył. Nie przecinaj korzeni łączących Cię z rodną ziemią - choćbyś na końcu świata się znalazł. To tak, jakbyś przeciął siły żywota. To winieneś Duchowi swojemu i Ojcom swoim."

Pamiętam, że Ojciec Pana Profesora słynął w Nowym Sączu jako niezawodny medyk-amator. Nastawiał ręce, prostował kości często lepiej niż zawodowi lekarze. Może ta właśnie ojcowska pasja zaszczepiła Tadeuszowi zamiłowanie do medycyny?

Nowy Sącz pamięta, że Szanowny Profesor w Nowym Sączu się urodził, tu się wychował i kształcił w Gimnazjum i Liceum im. Bolesława Chrobrego.

Jesteśmy dumni z dorobku i dokonań Pana Profesora we wdrażaniu nowoczesnych i skutecznych metod leczenia.

Z podziwem śledzimy Pańską karierę i podejmowane pionierskie przedsięwzięcia medyczne i organizacyjne. Jakość opieki medycznej w stworzonych przez Pana klinikach w pełni dorównuje najwyższym standardom europejskim.

Kim jest „Ambasador Sądecczyzny”?

Jeden z najwybitniejszych chirurgów polskich, specjalista w dziedzinie gastroenterologii, onkologii, endoskopii operacyjnej, ultrasonografii.

Od studiów związany z Akademią Medyczną, a potem z Wydziałem Lekarskim (Collegium Medicum) Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Najmłodszy rektor w historii polskich uczelni, przez trzy kadencje w latach 1972-1981. Gdy powierzono mu kierowanie krakowską Akademią Medyczną miał niespełna 39 lat

W latach 1975-2003 kierownik I Katedry Chirurgii Ogólnej i Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej CM UJ przy ul. Kopernika w Krakowie.

Lekarz i uczony ceniony także za granicą, twórca nowoczesnej diagnostyki i chirurgii, otaczany szacunkiem, podziwem i wdzięcznością przez rzesze pacjentów.

Dzisiejsza uroczystość jest dla nas niepowtarzalną okazją do wpisania w historię Ziemi Sądeckiej osoby nietuzinkowej, o której kiedyś będziemy się uczyć w podręcznikach.

Wyrażamy uznanie dla Pańskich osiągnięć, Panie Profesorze, doceniając wielki wkład Pana Profesora w zbudowaniu wiodącego w kraju i uznanego za granicą ośrodka medyczno-badawczego.

To także symbol wdzięczności za nieocenioną pomoc, jakiej doświadczali i doświadczają z pańskiej strony – Sądeczanie.

Wielu z nas, obywateli Królewskiego Grodu nad Dunajcem i Kamienicą, zawdzięcza Panu i kierowanym przez Pana klinikom powrót do zdrowia i normalnego życia.

Profesor Popiela jako Ambasador Ziemi Sądeckiej to nobilitacja dla Nowego Sącza i Sądecczyzny.

Gratuluję, życzę zdrowia i wielu sił twórczych.

Ad multos annos, Panie Profesorze!

 

 

powrót

© Copyright by Klub Przyjaciół Ziemi SądeckiejProjekt i realizacja SZLIFF