sadeczanie

prof. Maria Olech

 

 

W 2008 r., tuż przed kolejną wyprawą polarną prof. Maria Agata Olech, sądeczanka, rodem z ul. Żeglarskiej, światowej sławy botanik i polarnik, dowiedziała się, że jej imieniem nazwano jedno ze wzgórz na King George Island – Wyspie Króla Jerzego (w Zatoce Króla Jerzego w zachodniej części Antarktyki, w archipelagu Szetlandów Południowych), odkrytej w 1819 roku przez Williama Smitha.

 

 

   Za sprawą Pani Profesor mamy zatem sądecką górę w Antarktyce, na której na początku 2009 r. prof. Maria Olech osobiście postawiła dwie flagi: polską i The Explorers Club.

   Maria Olech od wielu lat, za sprawą studiów i pracy naukowej, związana jest z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie jest kierownikiem Zakładu Badań i Dokumentacji Polarnej w Instytucie Botaniki.

   Polarne wyprawy pani profesor dzieli sprawiedliwie: Antarktykę (Biegun Południowy) i Arktykę (Biegun Północny).

   W latach dziewięćdziesiątych kierowała stacją im. Henryka Arctowskiego, najdalej na południe Ziemi wysuniętą polską placówką naukową – King George Island i przewodziła XVI Polskiej Wyprawie Antarktycznej PAN. Wyjątkowość tej misji polegała też na tym, że była nie tylko przełożonym, ale i jedyną kobietę wśród wieloosobowej załogi.

   W Antarktyce spędziła wiele sezonów. O wyprawach polarnych marzyła od dziecka, od chwili, gdy zobaczyła film o wyspie pingwinów. Nigdy jednak nie wierzyła, że uda jej się tam pojechać. I oto spełniła swoje młodzieńcze marzenia, poświęcając życie zawodowe badaniom polarnym.

   Badania botaniczne, lichenologiczne, algologiczne, geologiczne pod kierunkiem prof. Marii Olech w Arktyce i Antarktyce zyskały duże uznanie w naukowym środowisku międzynarodowym.

   Jest jedną z 23 przedstawicieli Polski w The Explorers Club, ekskluzywnym, elitarnym towarzystwie skupiającym odkrywców z całego świata.

   Prof. Maria Olech jest autorką ponad 300 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Odnalazła 60 nowych roślin dla Antarktyki, 30 dla południowych półkuli, 50 nowych gatunków i 3 rodzaje dla całej nauki. Jest nie tylko pierwszą kobietą kierująca wyprawami polarnymi w Antarktyce, ale także pierwszym lichenologiem (specjalistą w zakresie badania porostów) na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie założyła pracownię lichenologii i zielnik lichenologiczny liczący już 30 tysięcy okazów, uważany za „biblię” botaników. Sama wzbogaciła go w ponad sto nowych dla nauki gatunków: porostów, mchów, glonów i grzybów.

powrót

© Copyright by Klub Przyjaciół Ziemi SądeckiejProjekt i realizacja SZLIFF