sadeczanie

Galerie zdjęć: Zjazd 10 lipca 2009 Nowy Sącz

Przybyli rektorzy, generałowie, młodzi artyści...


Imieniny Nowego Sącza w 2009 r. zainaugurowało uroczyste spotkanie Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej (KPZS). W koncercie w Ratuszu oraz w biesiadzie regionalnej (tańce trwały do godziny trzeciej w nocy) wzięło udział ok. 120 osób. Wśród gości rozpoznaliśmy kilkunastu profesorów i rektorów wyższych uczelni, legitymujących się sądeckim rodowodem. Grupie warszawskiej przewodził prof. Adam Noga, prorektor Akademii Finansów, grupie krakowskiej – prof. Bolesław Faron, b. minister oświaty i rektor Wyższej Szkoły Pedagogiczne, grupie sądeckiej – dr Krzysztof Pawłowski, długoletni rektor WSB-NLU. Przybyło też trzech generałów (Zygmunt Staniszewski, Marek Hebda, Stanisław Cepielik). Specjalny adres okolicznościowy nadesłał szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Franciszek Gągor.
 Nowymi nabytkami Klubu okazali się Władysław Lizoń - prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej i Marcin Ryba - wiceprezydent Millennium Bank w Genewie. W ostatnich miesiącach do licznego już pocztu biskupów sądeckich dołączył monsignore Jan (po hiszpańsku: Jose) Słaby, z Żeleźnikowej, nominowany przez papieża Benedykta XVI nowym biskupem w Argentynie.
Klubowicze uczcili chwilą milczenia  dwoje zacnych Sądeczan: Wandę Skrzeszewską-Straszyńską, współzałożycielkę Klubu, zmarłą 31 maja 2009 r. w wieku 96 lat, postać wybitną, wywodzącą się z patriotycznej sądeckiej rodziny Rysiów, mającą duże zasługi w integracji środowiska sądeczan szczególnie w Warszawie, oraz zmarłego wiosną 2009 r. aktora teatralnego i filmowego Wojciecha Alaborskiego, absolwenta Technikum Kolejowego w Nowym Sączu.
W związku z nieobecnością przewodniczącego Klubu, Józefa Oleksego, (przebywał służbowo w Afryce, nadesłał specjalny list) rolę gospodarza spotkania pełnił wiceprzewodniczący stowarzyszenia, prezydent Nowego Sącza, Ryszard Nowak, który wręczył – doroczne stypendia Klubu - najlepszym maturzystom ziemi sądeckiej. Stypendium specjalne (jednorazowo 2,5 tys. zł) przypadło młodej pianistce Aleksandrze Świgut, która pieniądze przeznaczyła na opłacenie biletu lotniczego do Nowego Orleanu w USA, gdzie wystąpi na przełomie lipca i sierpnia w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym.
Miłą niespodzianką było wystąpienie dr Anny Dziadowicz-Szczepanik, która – korzystając z przywileju Sądeczanki Roku 2008 – złożyła na ręce prezydenta Nowaka życzenia swojemu miastu.Stypendyści Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej (2009 r.)

Jarosław Szwarkowski (Kadcza)
    Absolwent II LO im. M. Konopnickiej w Nowym Sączu. Średnia ocen: 5,0. Przez 3 lata nauki w liceum dojeżdżając z Kadczy (gmina Jazowsko) nie opuścił ani jednego dnia nauki. Brał z powodzeniem udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, w 2009 został laureatem Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH, gdzie podejmie studia. Ciekawostka: Jarek uczęszczał do szkoły z bratem bliźniakiem – Dariuszem, którego cechowały te same przymioty ucznia jak brata olimpijczyka: średnia ocen 5,0 i 100-procentowa frekwencja w ciągu 3 lat nauki. Chłopcy mają jeszcze starszego brata (studenta PWSZ w Nowym Sączu) i młodsza siostrę.
    Katarzyna Balas (Nowy Sącz)
    Absolwentka Akademickiego Liceum Ogólnokształcące im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu Dwukrotna laureatka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Jest również laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Kacze Pióro” w kategorii poezji. Dwukrotnie reprezentowała szkołę w Małopolskim Konkursie Ortograficznym Walerego Pisarka, zajmując wysokie II miejsce. Poliglotka: ukończyła z bardzo dobrymi wynikami kursy języka angielskiego w WSB-NLU, zdobyła prestiżowe certyfikaty językowe.
    Monika Skoczeń (Nowy Sącz)
    Absolwentka I LO im. J. Długosza w Nowym Sączu. Średnia ocen (najwyższa w Nowym Sączu): 5,4, z matury 270 pkt. Na 300. Startowała z powodzeniem w Olimpiadzie Biologicznej, jest laureatką Konkursu Chemicznego UJ, półfinalistką Ogólnopolskiego Konkursu Przedsiębiorczości „Biznes Union” i brązową medalistką mistrzostw PCK. Będzie studiować medycynę we Wrocławiu.
    Grzegorz Kiełbasa (Nawojowa)
    Absolwent I LO im. J. Długosza w Nowym Sączu. Laureat III stopnia Olimpiady Biologicznej w 2009 r. Chce studiować medycynę w Collegium Medium UJ. Sportowiec, członek drużyny KPT Nawojowa, która wywalczyła awans do piłkarskiej A klasy sądecko-gorlickiej.
Dominik Mąka (Nowy Sącz)
    Absolwent II LO im. M. Konopnickiej w Nowym Sączu. Średnia ocen: 5,0. Finalista szczebla centralnego Olimpiady Historycznej i Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. Będzie studiował na Uniwersytecie Warszawskim na Międzywydziałowych Studiach Humanistycznych. Z zamiłowania siatkarz, filar szkolnej reprezentacji.   
Aleksandra Świgut (Nowy Sącz)
    Absolwentka Zespołu Szkół im. Orląt Lwowskich i PSM im. F. Chopina w Nowym Sączu. Utalentowana pianistka i kameralistka. Obecnie uczy się w Liceum - Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Warszawie, w klasie prof. Piotra Palecznego. Jest laureatka ważnych konkursów pianistycznych, koncertowała ze znanymi orkiestrami m.in. Orkiestrą Beethovenowską. W Warszawie kształci się też jej siostra, Agnieszka, skrzypaczka.

Uczta dla ducha
Spotkanie Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej uświetnił koncert przygotowany pod patronatem rektora Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, prof. Stanisława Morytę, syna ziemi sądeckiej i łąckiej, wywodzącego się ze znanej muzycznej rodziny z Łącka, sławnego z osobistego dorobku kompozytora i wychowawcę polskich muzyków.
Do Sali Ratuszowej, na koncert zatytułowany „Muzyka europejska. Podroż przez Polskę, Węgry, Włochy i Francję”, rektor Moryto przywiózł swoich najlepszych studentów i absolwentów, legitymujących się już znaczącymi sukcesami międzynarodowymi i krajowymi, koncertującymi po świecie od Japonii po Stany Zjednoczone. Na fortepianie zagrali: Karolina Nadolska i Michał Kozłowski, na skrzypcach – Kamila Wąsik. Towarzyszyła im Justyna Samborska – sopranistkę, która zrobiła furorę podczas majowego Festiwalu im. Ady Sari. Gościnnie wystąpiła też stypendystka Klubu , sądeczanka Aleksandra Świgut. Usłyszeliśmy utwory Chopina, Wieniawskiego, Różyckiego, Verdiego, Kalmana, a w finale arie Małgorzaty z III aktu opery „Faust” Charlesa Gounoda.

powrót

© Copyright by Klub Przyjaciół Ziemi SądeckiejProjekt i realizacja SZLIFF