sadeczanie

Galerie zdjęć: Zjazd 12 lipca 2008 Nowy Sącz

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

Najlepsi maturzyści AD 2008: Natalia Grzegorzak z Wojnarowej, Roman Janusz z Łyczanej, Barbara Kożuch z Chełmca oraz Karolina Szmit i Kinga Filipek z Nowego Sącza, otrzymali stypendia (300 zł miesięcznie) od Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej do wykorzystania podczas podejmowanych przez nich studiów wyższych. Gratulacje stypendystom oraz dyrektorom ich szkół składali przewodniczący Klubu Józef Oleksy, prezydent Ryszard Nowak i starosta Jan Golonka.
Podczas spotkania Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej – w ramach Imienin Nowego Sącza – w Miasteczku Galicyjskim zaprezentowano najnowsze wydawnictwo Urzędu Miasta pt. „Panorama kultury sądeckiej”, autorstwa Jerzego Leśniaka i Sławomira Sikory. Promocję i zjazd sądeczan poprowadzili ze swadą Leszek Mazan i Mieczysław Czuma. Była też okazja do rozmów o sądeckich sprawach.
– Sądecczyzna bliżej świata – powiedział przewodniczący KPZS Józef Oleksy, witając ok. dwustu uczestników zjazdu. – Na poprzednich spotkaniach w Warszawie, Krakowie, Rytrze i kilkakrotnie w Krynicy podczas Forum Ekonomicznego mówiliśmy o zabiegach dotyczących poprawy dostępności komunikacyjnej Sądecczyzny. Problem powszechnie znany, zajmowałem się nim jako premier i marszałek Sejmu. I oto teraz dowiaduję się o oddaniu w środę pięknego, nowoczesnego mostu łączącego Podegrodzie i Stary Sącz oraz obwodnicy starosądeckiej. Most, jak wyczytałem w gazetach, nazwano „sądecką bramą do Europy”. Mówiliśmy o potrzebie nowych mostów, teraz kolej na most w Nowym Sączu i obwodnicę odciążającą Nowy Sącz. Kolej na lotnisko w Starym Sączu i linię kolejową Kraków - Podłęże – Piekiełko – Nowy Sącz Muszyna.

Recital Wadima Brodskiego

Dzień wcześniej na inaugurację Imienin Nowego Sącza w sądeckim ratuszu wystąpił – na zaproszenie Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej – ze wspaniałym koncertem skrzypcowym Vadim Brodski z towarzyszeniem Tomasza Kupca (kontrabas), Bartłomieja Weznera (fortepian) i Bartosza Staromiejskiego (perkusja). Sądeccy melomani wysłuchali m.in.: słynnego Poloneza D-dur Henryka Wieniawskiego, Fantazję na tematy z opery Carmen Bizeta (w oprac. Pablo de Sarasate), Suitę jazzową Claude'a Bowlinga, Czardasza Vittorio Montiego, a także Eine kleine Nachtmusic nach Szepietowka (zabawne opracowanie dzieła Mozarta autorstwa znanego w Sączu doskonale Waldemara Malickiego). Na bis artyści wykonali m.in. Ave Maria Bacha – Gounoda i Wzlatującego skowronka Ralpha V. Williamsa z wstawką... Wlazł kotek na płotek. Zachwycona publiczność każdy utwór nagradzała owacjami na stojąco.
„Jestem pod wrażeniem wspaniałej widowni” – powiedział Vadim Brodski, jeden z ok. trzydziestu skrzypków, którzy mieli okazję grać na instrumencie Guarneri del Gesu, należącego do samego Nicolo Paganiniego.

powrót

© Copyright by Klub Przyjaciół Ziemi SądeckiejProjekt i realizacja SZLIFF