sadeczanie

Galerie zdjęć: Zjazd 11 września 2004 Nowy Sącz

Marszałek i premier w Nowym Sączu

Po raz pierwszy w historii miasta sądeczanie gościli jednocześnie marszałka Sejmu i premiera RP. W sobotę, 11 września br. najpierw do nowosądeckiego ratusza przybył marszałek Józef Oleksy wraz z żoną Marią, a po 20 minutach – premier Marek Belka. Obaj politycy wzięli udział w spotkaniu Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej, który grupuje wiele znanych postaci ze sfer polityki, kultury, biznesu i nauki z całej Polski.
Prezydent Józef Antoni Wiktor - wręczając gościom egzemplarze „Strategii Rozwoju Miasta na lata 2004-2013” – zaapelował o wsparcie podejmowanych w Nowym Sączu i Sądecczyźnie inwestycji, głównie drogowych i komunalnych.
Z ust premiera padła ważna deklaracja: rząd wspomoże sądeczan w staraniach o lepszą dostępność komunikacyjną Sądecczyzny. Chodzi tu przede wszystkim o modernizację i rozbudowę drogi krajowej szybkiego ruchu nr 75 Brzesko – Nowy Sącz – Muszynka (granica państwa), łączącej autostradę A-4 z Krakowa do Tarnowa ze Słowacją i dalej z krajami Europy południowej.
Marszałek zaprosił premiera do spaceru po rodzinnym mieście, oprowadził po rynku i zabytkowych kościołach – Ducha Św. i św. Małgorzaty.
Była też okazja do obejrzenia wiernej repliki insygniów koronacyjnych wykonanych przez sądeckiego złotnika Adama Orzechowskiego. Oryginał, zakładany na głowę monarchów polskich od czasów króla Przemysława II, zaginął na początku rozbiorów Polski. Marszałkowi Oleksemu wręczono również kopie arkuszów ocen i wpisów do złotej księgi szkoły nr 3 im. Jana Kochanowskiego, do której uczęszczał w latach 1953-1959.

powrót

© Copyright by Klub Przyjaciół Ziemi SądeckiejProjekt i realizacja SZLIFF